IBS diéta: Cedars-Sinai alapelvek
- Alacsony szénhidrát bevitel
- Nehezen emészthető cukrok kerülése
- Édesítőszerek többségének kerülése (ezek emberek által nem emészthető cukrok, amik nem bomlanak le, viszont kiváló táplálék a baktériumok számára)
- Mértékletes rost bevitel: amely természetesen található zöldségekben gyümölcsökben. (A rostokközt vannak olyan szénhidrátláncok, melyek nem emésztődnek meg és a vastagbélben a baktériumok bontják le őket, puffadást, gázt okozva)
- Könnyen emészthető ételek: így a tápanyagok már a bélrendszer fentebbi szakaszán felszívódnak, és nem nyújtanak tápanyagot a baktériumoknak
- Rosszul vagy fel nem szívódó ételek teljes kerülése
- Bőséges folyadék (víz) fogyasztás a normál bélmozgás segítésére és a székrekedés elkerülésére
- Napi háromszori étkezés: teljen el legalább 3-5 óra az étkezések közt úgy, hogy közben csak a víz fogyasztása megengedett. Ezáltal lehetővé válik a vékonybél hullámszerű, öntisztító mozgása, mely kitakarítja a baktériumokat a vékonybélből.
- Ne egyél naponta sokszor keveset, ne nassolj: bár sokan gondolják, hogy ez a forma jó IBS-re, valójában gátolja a vékonybél öntisztítási hullámait
- Ne egyél sok rostot: különösen teljes kiőrlésű kenyerek, feldolgozott rosttartalmú ételek
- Az alábbi édesítőket kerüld:
- Kukorica szirup (feldolgozott termékek)
- Mannitol
- Szorbitol (cukormentes rágóban pl.)
- Szukralóz: Splenda
- Laktóz
- Laktulóz
- Csökkentsd a nehezen emészthető ételeket, melyek meg nem emésztett "maradékot" képeznek belekben: Hüvelyesek, bab, lencse, borsó, szója termékek, joghurt, tej, sajtok (laktóz).
- Kerüld a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyereket és a vadrizst.
- Kerüld a nagy adag friss salátákat, nyers zöldségeket (nehezebb megemészteni mint a főttet)
Ezeket tedd és edd:
- Igyál nyolc pohár vizet naponta
- A húsok, halak és tojás megengedett ételek, de érdemes csak a testsúlynak megfelelő napi mennyiséget fogyasztani (13-23 dkg)
- A krumpli, tészta, rizs, kenyér mértékkel (fél bögre, főzve) megengedettek: minden étkezésnél lehet egy kicsit fogysztani valamelyikből. Ezek a szénhidrátok gyorsan felszívódnak a vékonybél felső szakaszán. / Az alacsony FODMAP és SCD ebben a pontban eltér!/
- Válaszd a fehér kenyeret! Ha teljes kiőrlésűre végysz, válaszd inkább a zabot.
- Gyümölcsök megengedettek, de csak 2 adag naponta, mivel a fruktóz, amit tartalmaznak, nehezen emészthető. Mindig friss gyümölcsöt válassz, ne szárítottat!
- Zöldségek amelyek nem tartalmaznak keményítőt, fogyaszthatók -lehetőleg párolva, főzve.
- Tej helyett próbáld kia rizs vagy madula tejet.
- Egyél kiegyendsúlyozotan, elegendő kalóriát, hogy megtartsd az egészséges súlyodat!
Napi menü
Úgy tűnik, ez a diéta megengedőbb az ételféleségek tekintetében. A hangsúly a mértéken, a minőségen, és az étkezések közti hosszabb böjt időszak közt van. Egy átlagos napi menü például így néz ki Dr. Pimentel könyvéből:
Reggeli: Tojásrántotta, 1 szelet vajas kenyér, kávé, 1-2 pohár víz
Ebéd: Grill csirke, 1 héjjában sült krumpli vajjal, főtt spárga, 2 pohár víz, egy fürt szőlő
Vacsora: Tonhalas szendvics fehér kenyéren, zöldségleves, gyógy tea
Jó étvágyat!
Jó étvágyat!
💚💛💙LELKI TÁMOGATÁST SZERETNÉL VAGY ÉRZELMI EGYENSÚLYT KERESEL?
a VEZESD AZ ÉLETED STÚDIÓBAN VAGY ONLINE MEGTALÁLOD!💙💛💚
Forrás:
Mark Pimentel, MD: A new IBS solution. Bacteria-the missing link in treating irritable bowel syndrome. (Health Point Press, CA 2006)
Mark Pimentel, MD: A new IBS solution. Bacteria-the missing link in treating irritable bowel syndrome. (Health Point Press, CA 2006)
Kedves Rea! Bejegyzéseit nagyon hasznosnak találom, és a betegeimnek ajánlani szoktam. Most pedig Önnek ajánlanék egy remek olvasmányt:
VálaszTörléshttps://www.libri.hu/konyv/perlmutter_david.agyepitok.html?gclid=Cj0KCQjwqYfWBRDPARIsABjQRYwgHN8nFs2Mj8HQXGla5Rqnd4qtKSP7OXS_YaPzVolgVEQCzfZCbQMaAkbZEALw_wcB
Váljék egészségére. Szűcs Zoltán dr., Békéscsaba
Kedves Rea,
VálaszTörlésNagyon érdekes és átfogó a blog. Sajnos rengeteget olvastam az elmúlt időben az IBS-ről és SIBO-ról, 2 éve folyamatosan emésztési gondokkal küzdök. Napközben puffadás, enyhább hasi fájdalmak, túl sok böfögés a szimptóma. A legrosszabb, hogy a reflux engem elsősorban éjszaka támad meg, több órával étkezés után is böfögésem van, éjszaka is, ami nagyon megnehezíti az alvást, vagy nem alszom egyáltalán. Arra jöttem rá, hogy az esti étkezés meghatározó ennek szempontjából. Van esetleg javaslata mi lehet ideális egy korai vacsorára? Eddig többnyire salátákkal próbálkoztam, köleskásával, lágytojással, stb., (legutóbb egy szelet teljeskiőrlésű tönkölypirítós okozhatott gondokat) 2) Nekem a laktulóz kilégzési teszt negatív volt, de gondoltam arra, hogy alternatív tesztet is csináljak. Nem tudom, hogy Magyarországon a kilégzési teszten kívül van-e más opció, esetleg külföldön próbálkozzak? Nagyon nagy erőkkel próbálok lejönni a PPI-gyógyszerekről, mert egyre inkább azt érzem, hogy ezek is okozhatják a SIBO-s tüneteket (csökkent gyomorsav szint). Válaszát észrevételeit várom. Üdvözlettel: Balázs
Szia Rea!
VálaszTörlésNagyon ėrdekelne, mitől lehet kikecmeregni az ibs- ből. Sibot nemrég kimutatta a kilégzéses teszt, arra most szedek normixot majd egy hónap probiotikum.... Ezek mellett mire figyeljek oda? A fejfájåst pl. mi mulasztja el. Köszönöm válaszod:
Juci
Sajnos nálam a normix tabletta nögyogyászati gombásodást okozott !
TörlésDivertikumok vannak a szigma bélben és azt nem értem miert vagy sok savam a.Szinte mindentől sav kepződik,van köze ennek a divertiukumokhoz ?Hányinger émelygés naponta 1 szer.Mindent betarok megsem vagyok jobban.Savas etelt nem estek puffasztot teheset tojast sem c vitamint sem szinte alig eszek gyümölcsöt magvasat egyaltalán.Sok folyadekit iszok gyógyteakat cukor nélkül es vizet.Sok főzeléket hig levesejet zöldsegeket.
VálaszTörlés